You have no items in your shopping cart.
1/2" Black No-Fray Mesh Sleeving
1/2" black no-fray mesh sleeving. Made of polyethylene. Package quantities listed are for pricing purposes. You'll receive a continuous reel based on the quantity you order.
Part #: 18A14004
$16.23
Package Quantity: 25
Package Quantity: 25
Stock Status: In Stock Available to Ship Monday
- Buy 30 for $12.98 each and save 21%
Details
Details
Cutting this material to size is easy - simply use sharp scissors. The no fray design makes it very easy to install. Sleeving diameter expands for easy installation and a tight, secure bundle. Great flexibility and excellent cut and abrasion resistance. Resists gasoline, engine chemicals, and cleaning solvents.
Additional Info
| Part # | 18A14004 |
|---|---|
| Package Quantity | 25 |
| Type | No-Fray Mesh Sleeving |
| Diameter (At Rest) | 1/2" |
| Minimum Diameter | 0.5" |
| Maximum Diameter | 0.75" |
| Minimum Temperature | -103° F |
| Maximum Temperature | 257° F |
| Material | Polyethylene |
| Color | Black |
| Weight (lbs) | 13.2300 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
