You have no items in your shopping cart.
1 3/4" Black No-Fray Mesh Sleeving
1 3/4" black no-fray mesh sleeving. Made of polyethylene. Package quantities listed are for pricing purposes. You'll receive a continuous reel based on the quantity you order.
Part #: 18A14007
$21.70
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 30 for $17.30 each and save 21%
Details
Details
Cutting this material to size is easy - simply use sharp scissors. The no fray design makes it very easy to install. Sleeving diameter expands for easy installation and a tight, secure bundle. Great flexibility and excellent cut and abrasion resistance. Resists gasoline, engine chemicals, and cleaning solvents.
Additional Info
| Part # | 18A14007 |
|---|---|
| Package Quantity | 10 |
| Type | No-Fray Mesh Sleeving |
| Diameter (At Rest) | 1 3/4" |
| Minimum Diameter | 1.75" |
| Maximum Diameter | 2.25" |
| Minimum Temperature | -103° F |
| Maximum Temperature | 257° F |
| Material | Polyethylene |
| Color | Black |
| Weight (lbs) | 13.8200 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
