You have no items in your shopping cart.
1" Clear Spiral Bundling Wrap-Around Sleeving
1" clear spiral bundling wrap-around sleeving. Wraps 1"-7". Made of polyethylene. Package quantities listed are for pricing purposes. You'll receive a continuous reel based on the quantity you order.
Part #: 18A11016
$27.40
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Monday
- Buy 30 for $21.90 each and save 21%
Details
Details
Bundle wire and tubes in this flexible, abrasion-resistant spiral wrap. Features the ability to access the bundle at any point along the way. Create bundles by wrapping this material on like you would with tape - easy to install and reusable. Use UV black style for outdoor applications to resist fatigue from the sun.
Additional Info
| Part # | 18A11016 |
|---|---|
| Package Quantity | 10 |
| Type | Spiral Bundling Wrap-Around Sleeving |
| Diameter (At Rest) | 1" |
| Minimum Diameter | 1" |
| Maximum Diameter | 7" |
| Minimum Temperature | -76° F |
| Maximum Temperature | 190° F |
| Material | Polyethylene |
| Color | Clear |
| Weight (lbs) | 19.8300 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
