You have no items in your shopping cart.
11.1", 40 lb. White TY26M T&B Ty-Raps
11.1", 40 lb. white TY26M T&B Ty-Raps®. Bundle diameter of 3". Made in the USA.
Part #: 16A20009
$22.80
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 20 for $18.30 each and save 20%
Details
Details
The T&B Ty-Rap® brand you know and love offers a stainless steel lock embedded in the 6/6 Nylon head for extra durability.
Operating temperature -40° F to 185° F. UL Flame rating 94V-2.
Additional Info
| Part # | 16A20009 |
|---|---|
| Cable Tie Type | T&B |
| Package Quantity | 100 |
| Length | 11.1" |
| Burst Strength | 40 lbs. |
| Max Bundle Dia. | 3" |
| Color | White |
| Width | 0.14" |
| T&B Part Number | TY26M |
| American Made | Yes |
| Weight (lbs) | 0.2800 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
