You have no items in your shopping cart.
12-10 Ga. Block Fork Terminals, #10 Stud
Non-insulated 12-10 gauge block fork terminals, #10 stud.
Part #: 11A14037
$23.20
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 10 for $18.60 each and save 20%
Details
Details
The block-style fork has longer, square sides which lie flat against terminal block barriers, locking the terminal in place.
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A14037 |
|---|---|
| Terminal Type | Fork Block |
| Package Quantity | 100 |
| Designation | Block |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 12-10 |
| For Stud Size | #10 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.135" |
| Length | 0.73" |
| Width | 0.32" |
| Stock Thickness | 0.04" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.3000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
