You have no items in your shopping cart.
12-10 Ga. Insulated Ring Terminals, 3/8" Stud
12-10 gauge vinyl-insulated ring terminals, 3/8" stud.
Part #: 11A12023
$17.90
Package Quantity: 50
Package Quantity: 50
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 20 for $14.30 each and save 21%
Details
Details
The vinyl insulation prevents incidental metal to metal contact that can cause shorts. Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A12023 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 50 |
| Color | Yellow |
| Insulation Type | Vinyl |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 12-10 |
| For Stud Size | 3/8" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.135" |
| Length | 1.29" |
| Width | 0.56" |
| Stock Thickness | 0.04" |
| Max Temp | 221° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Military Spec # | MIL-T-10727C Type 1 .0001-.00025 Thick |
| Weight (lbs) | 0.2500 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
