You have no items in your shopping cart.
12-10 Ga. Knife Disconnect Terminals
12-10 gauge knife disconnect terminals.
Part #: 11A43098
$18.48
Package Quantity: 25
Package Quantity: 25
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 40 for $14.78 each and save 21%
Details
Details
Similar to quick disconnect terminals, except two of the same terminals will mate with each other like a handshake - no male/female issues. Simply slide two terminals together and a tongue locks them in place. Reusable, simple splice.
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A43098 |
|---|---|
| Terminal Type | Knife Disconnect |
| Package Quantity | 25 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 12-10 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.138" |
| Length | 0.917" |
| Width | 0.197" |
| Stock Thickness | 0.04" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
