You have no items in your shopping cart.
12-10 Ga. Ring Terminals, 5/8" Stud
Non-insulated 12-10 gauge ring terminals, 5/8" stud.
Part #: 11A11036
$9.50
Package Quantity: 5
Package Quantity: 5
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 50 for $7.60 each and save 20%
Details
Details
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A11036 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 5 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 12-10 |
| For Stud Size | 5/8" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.139" |
| Length | 1.87" |
| Stock Thickness | 0.04" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
