You have no items in your shopping cart.
14-2 Ga. Aluminum Mechanical Lugs
14-2 gauge aluminum mechanical lugs.
Part #: 15A15002
$4.18
Package Quantity: 1
Package Quantity: 1
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 200 for $3.34 each and save 21%
Details
Details
Suitable for aluminum or copper wire. Easily attach multiple wires to any surface with these post connectors. Accepts a wide range of wire sizes. No crimping tools required, simple screw down the set screw.
Additional Info
| Part # | 15A15002 |
|---|---|
| Terminal Type | Aluminum Mechanical Lugs |
| Package Quantity | 1 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 14-2 |
| For Stud Size | 1/4" |
| Material | Aluminum |
| Length | 1.156'' |
| Width | 0.5" |
| Height | 0.547" |
| Stock Thickness | 0.109" |
| Max Temp | 194° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
