You have no items in your shopping cart.
16-14 Ga. Block Fork Terminals, #6 Stud
Non-insulated 16-14 gauge block fork terminals, #6 stud.
Part #: 11A14022
$12.60
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 10 for $10.10 each and save 20%
Details
Details
The block-style fork has longer, square sides which lie flat against terminal block barriers, locking the terminal in place.
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A14022 |
|---|---|
| Terminal Type | Fork Block |
| Package Quantity | 100 |
| Designation | Block |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 16-14 |
| For Stud Size | #6 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.09" |
| Length | 0.65" |
| Width | 0.3" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
