You have no items in your shopping cart.
16-14 Ga. Fork Terminals, 1/4" Stud
Non-insulated 16-14 gauge fork terminals, 1/4" stud.
Part #: 11A14021
$18.70
Package Quantity: 50
Package Quantity: 50
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 20 for $14.95 each and save 21%
Details
Details
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A14021 |
|---|---|
| Terminal Type | Fork |
| Package Quantity | 50 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 16-14 |
| For Stud Size | 1/4" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.09" |
| Length | 0.787" |
| Width | 0.472" |
| Stock Thickness | 0.033" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.1500 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
