You have no items in your shopping cart.
18", 120 lb. UV Black TY275MX T&B Ty-Raps
18", 120 lb. UV black TY275MX T&B Ty-Raps®. Bundle diameter of 5". Made in the USA.
Part #: 16A20017
$231.00
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Monday
- Buy 5 for $185.00 each and save 20%
Details
Details
The T&B Ty-Rap® brand you know and love offers a stainless steel lock embedded in the 6/6 Nylon head for extra durability.
The sun won't fatigue these cable ties. The UV protection allows these cable ties to last longer outside.
Operating temperature -40° F to 185° F. UL Flame rating 94V-2.
Additional Info
| Part # | 16A20017 |
|---|---|
| Cable Tie Type | T&B |
| Package Quantity | 100 |
| Length | 18" |
| Burst Strength | 120 lbs. |
| Max Bundle Dia. | 5" |
| Color | UV Black |
| Width | 0.3" |
| T&B Part Number | TY275MX |
| American Made | Yes |
| Weight (lbs) | 0.9400 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
