You have no items in your shopping cart.
2 Ga. Heavy Duty Butt Splice Terminals
2 Ga. heavy duty butt splice terminals.
Part #: 11A20028
$4.91
Package Quantity: 1
Package Quantity: 1
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 50 for $3.93 each and save 20%
Details
Details
These butt spices have extra thick walls for the most demanding applications. They are also extra long so you can double crimp for a better electrical connection. They are also color coded for crimping.
Additional Info
| Part # | 11A20028 |
|---|---|
| Terminal Type | Butt Splice |
| Package Quantity | 1 |
| Designation | Heavy Duty |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 2-1 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.39" |
| Length | 1.65" |
| Width | 0.55" |
| Stock Thickness | 0.07" |
| Max Temp | 194° F |
| Max Voltage | 600 |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
