You have no items in your shopping cart.
2 Ga. Insulated Butt Splice Terminals
2 gauge vinyl-insulated butt splice terminals. Seamless construction.
Part #: 11A21010
$47.30
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 25 for $37.80 each and save 21%
Details
Details
Connect two wires together. Insert wires on each end until they reach the built-in wire stop in the center.
The vinyl insulation prevents incidental metal to metal contact that can cause shorts.
Two crimps are required, one for each wire.
Additional Info
| Part # | 11A21010 |
|---|---|
| Terminal Type | Butt Splice |
| Package Quantity | 10 |
| Color | Red |
| Insulation Type | Vinyl |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 2 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.357" |
| Length | 2.26" |
| Width | 0.72" |
| Stock Thickness | 0.09" |
| Max Temp | 221° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.5200 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
