You have no items in your shopping cart.
2 Ga. Ring Terminals, 7/16" Stud
Non-insulated 2 gauge ring terminals, 7/16" stud.
Part #: 11A11135
$13.55
Package Quantity: 5
Package Quantity: 5
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 50 for $10.85 each and save 20%
Details
Details
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A11135 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 5 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 2 |
| For Stud Size | 7/16" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.37" |
| Length | 1.7" |
| Stock Thickness | 0.05" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.2800 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
