You have no items in your shopping cart.
22-18 Ga. Block Fork Terminals, #10 Stud
Non-insulated 22-18 gauge block fork terminals, #10 stud.
Part #: 11A14010
$11.40
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 10 for $9.10 each and save 21%
Details
Details
The block-style fork has longer, square sides which lie flat against terminal block barriers, locking the terminal in place.
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A14010 |
|---|---|
| Terminal Type | Fork Block |
| Package Quantity | 100 |
| Designation | Block |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 22-18 |
| For Stud Size | #10 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.07" |
| Length | 0.66" |
| Width | 0.31" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
