22-18 Ga. Insulated Snap-Spade Fork Terminals, #8 Stud
22-18 gauge vinyl-insulated snap-spade fork terminals, #8 stud.
Part #: 11A15011
$36.60
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: Approx. 1-2 Week Lead Time
- Buy 10 for $29.30 each and save 20%
Details
Details
The fork on these terminals snap into place for an extra-secure connection.
The vinyl insulation prevents incidental metal to metal contact that can cause shorts.
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A15011 |
|---|---|
| Terminal Type | Fork Snap Spade |
| Package Quantity | 100 |
| Color | Red |
| Designation | Snap Spade |
| Insulation Type | Vinyl |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 22-18 |
| For Stud Size | #8 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.07" |
| Length | 0.95" |
| Width | 0.312" |
| Max Temp | 221° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
