You have no items in your shopping cart.
250 MCM Ring Terminals, 3/8" Stud
Non-insulated 250 MCM ring terminals, 3/8" stud.
Part #: 11A11105
$21.01
Package Quantity: 1
Package Quantity: 1
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 25 for $16.81 each and save 20%
Details
Details
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A11105 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 1 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 250 MCM |
| For Stud Size | 3/8" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.8" |
| Length | 2.6" |
| Width | 1.42" |
| Stock Thickness | 0.126" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
