You have no items in your shopping cart.
3/0 Ga. Heavy Duty Butt Splice Terminals
3/0 Ga. heavy duty butt splice terminals.
Part #: 11A20031
$7.89
Package Quantity: 1
Package Quantity: 1
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 50 for $6.31 each and save 21%
Details
Details
These butt spices have extra thick walls for the most demanding applications. They are also extra long so you can double crimp for a better electrical connection. They are also color coded for crimping.
Additional Info
| Part # | 11A20031 |
|---|---|
| Terminal Type | Butt Splice |
| Package Quantity | 1 |
| Designation | Heavy Duty |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 3/0 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.54" |
| Length | 2.31" |
| Width | 0.73" |
| Stock Thickness | 0.10" |
| Max Temp | 194° F |
| Max Voltage | 600 |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
