You have no items in your shopping cart.
3/0 Ga. Ring Terminals, 5/16" Stud
Non-insulated 3/0 gauge ring terminals, 5/16" stud.
Part #: 11A11094
$46.55
Package Quantity: 5
Package Quantity: 5
Stock Status: In Stock Available to Ship Monday
- Buy 20 for $37.25 each and save 20%
Details
Details
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A11094 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 5 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 3/0 |
| For Stud Size | 5/16" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.57" |
| Length | 2.13" |
| Width | 1.06" |
| Stock Thickness | 0.094" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.4000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
