You have no items in your shopping cart.
3.6", 18 lb. UV Black TY23MX T&B Ty-Raps
3.6", 18 lb. UV black TY23MX T&B Ty-Raps®. Bundle diameter of 0.625". Made in the USA.
Part #: 16A20002
$7.90
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 10 for $6.30 each and save 21%
Details
Details
The T&B Ty-Rap® brand you know and love offers a stainless steel lock embedded in the 6/6 Nylon head for extra durability.
The sun won't fatigue these cable ties. The UV protection allows these cable ties to last longer outside.
Operating temperature -40° F to 185° F. UL Flame rating 94V-2.
Additional Info
| Part # | 16A20002 |
|---|---|
| Cable Tie Type | T&B |
| Package Quantity | 100 |
| Length | 3.6" |
| Burst Strength | 18 lbs. |
| Max Bundle Dia. | 0.625" |
| Color | UV Black |
| Width | 0.1" |
| T&B Part Number | TY23MX |
| Military Spec # | MS3667-4 |
| American Made | Yes |
| Weight (lbs) | 0.0600 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
