You have no items in your shopping cart.
3/8" Black Flame-Retardant Mesh Sleeving
3/8" black flame-retardant mesh sleeving. Made of polyethylene. Package quantities listed are for pricing purposes. You'll receive a continuous reel based on the quantity you order.
Part #: 18A15003
$25.05
Package Quantity: 50
Package Quantity: 50
Stock Status: Approx. 1-2 Week Lead Time
- Buy 20 for $20.05 each and save 20%
Details
Details
Made from flame-retardant material to make it extra safe. The X tracers signifies the flame-retardant material. Sleeving diameter expands for easy installation and a tight, secure bundle. Great flexibility and excellent cut and abrasion resistance. Resists gasoline, engine chemicals, and cleaning solvents.
Additional Info
| Part # | 18A15003 |
|---|---|
| Package Quantity | 50 |
| Type | Flame-Retardant Mesh Sleeving |
| Diameter (At Rest) | 3/8" |
| Minimum Diameter | 0.375" |
| Maximum Diameter | 0.625" |
| Minimum Temperature | -103° F |
| Maximum Temperature | 257° F |
| Material | Polyethylene |
| Color | Black |
| Specifications Met | UL and CSA Certified |
| Weight (lbs) | 17.8100 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
