You have no items in your shopping cart.
4", 18 lb. UV Black Cable Ties
4", 18 lb. burst strength, UV black cable ties. Bundle diameter of 0.875".
Part #: 16A11002
$2.10
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 10 for $1.70 each and save 20%
Details
Details
The sun won't fatigue these cable ties. The UV protection allows these cable ties to last longer outside.
Made of 6/6 nylon. Operating temperature -40° F to 185° F. UL Flame rating 94V-2.
Additional Info
| Part # | 16A11002 |
|---|---|
| Cable Tie Type | Standard |
| Package Quantity | 100 |
| Length | 4" |
| Burst Strength | 18 lbs. |
| Max Bundle Dia. | 0.875" |
| Color | UV Black |
| Width | 0.1" |
| Weight (lbs) | 0.0700 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
