You have no items in your shopping cart.
5.5", 18 lb. White Cable Ties
5.5", 18 lb. burst strength, white cable ties. Bundle diameter of 1.25".
Part #: 16A11009
$2.80
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 10 for $2.20 each and save 22%
Details
Details
Made of 6/6 nylon. Operating temperature -40° F to 185° F. UL Flame rating 94V-2.
Additional Info
| Part # | 16A11009 |
|---|---|
| Cable Tie Type | Standard |
| Package Quantity | 100 |
| Length | 5.5" |
| Burst Strength | 18 lbs. |
| Max Bundle Dia. | 1.25" |
| Color | White |
| Width | 0.1" |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
