You have no items in your shopping cart.
6 Ga. Ring Terminals, 5/8" Stud
Non-insulated 6 gauge ring terminals, 5/8" stud.
Part #: 11A11127
$22.10
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 100 for $17.70 each and save 20%
Details
Details
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A11127 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 10 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 6 |
| For Stud Size | 5/8" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.25" |
| Length | 1.46" |
| Width | 0.84" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.1200 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
