You have no items in your shopping cart.
8 Ga. High-Temperature Ring Terminals, 1/4" Stud
8 gauge high-temperature non-insulated ring terminals, 1/4" stud.
Part #: 11A32019
$34.75
Package Quantity: 25
Package Quantity: 25
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 10 for $27.75 each and save 21%
Details
Details
One piece steel construction and nickel plating provides reliable electrical connections at temperatures up to 900° F.
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A32019 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 25 |
| Designation | High Temp. |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 8 |
| For Stud Size | 1/4" |
| Material | High Temp Nickel Plated Steel |
| Inside Barrel Dia. | 0.175" |
| Length | 0.95" |
| Width | 0.47" |
| Stock Thickness | 0.05" |
| Max Temp | 900° F |
| Max Voltage | 600 |
| Weight (lbs) | 0.6000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
