You have no items in your shopping cart.
8 Ga. Insulated Ring Terminals, #8 Stud
8 gauge vinyl-insulated ring terminals, #8 stud.
Part #: 11A12025
$12.40
Package Quantity: 25
Package Quantity: 25
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 4 for $9.93 each and save 20%
Details
Details
The vinyl insulation prevents incidental metal to metal contact that can cause shorts. Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A12025 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 25 |
| Color | Red |
| Insulation Type | Vinyl |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 8 |
| For Stud Size | #8 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.175" |
| Length | 1.252" |
| Width | 0.389" |
| Stock Thickness | 0.05" |
| Max Temp | 221° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
