You have no items in your shopping cart.
Aluminum Blind Rivet, 1/8'' Dia., for .188"-.25" Thick
Aluminum blind rivet and mandrel, domed, 1/8'' diameter, for .188"-.25" material thickness range.
Part #: 41A26020
$8.30
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 50 for $6.60 each and save 21%
Details
Details
Also known as pop rivets, these all aluminum domed rivets offer superior corrosion resistance and are ideal where minimizing weight is a concern.
Additional Info
| Part # | 41A26020 |
|---|---|
| Package Quantity | 100 |
| Material | All Aluminum |
| Diameter | 1/8" |
| Material Thickness | .188"-.25" |
| Length | 0.4" |
| Drill Size | #30 |
| Weight (lbs) | 0.5000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
