You have no items in your shopping cart.
Aluminum Blind Rivet, 1/8'' Dia., for .376"-.5" Thick
Aluminum blind rivet and mandrel, domed, 1/8'' diameter, for .376"-.5" material thickness range.
Part #: 41A26023
$8.60
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 50 for $6.90 each and save 20%
Details
Details
Also known as pop rivets, these all aluminum domed rivets offer superior corrosion resistance and are ideal where minimizing weight is a concern.
Additional Info
| Part # | 41A26023 |
|---|---|
| Package Quantity | 100 |
| Material | All Aluminum |
| Diameter | 1/8" |
| Material Thickness | .376"-.5" |
| Length | 0.65" |
| Drill Size | #30 |
| Weight (lbs) | 0.5000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
