You have no items in your shopping cart.
Aluminum Blind Rivet, 3/16'' Dia., for .501"-.625" Thick
Aluminum blind rivet and mandrel, domed, 3/16'' diameter, for .501"-.625" material thickness range.
Part #: 41A26028
$14.80
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 25 for $11.80 each and save 21%
Details
Details
Also known as pop rivets, these all aluminum domed rivets offer superior corrosion resistance and are ideal where minimizing weight is a concern.
Additional Info
| Part # | 41A26028 |
|---|---|
| Package Quantity | 100 |
| Material | All Aluminum |
| Diameter | 3/16" |
| Material Thickness | .501"-.625" |
| Length | 0.825" |
| Drill Size | #11 |
| Weight (lbs) | 0.5000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
