You have no items in your shopping cart.
1/0 Ga. 3/8" Stud Copper Lugs
1/0 gauge 3/8" stud copper lugs. UL Listed and CSA certified.
Part #: 38A11023
$19.50
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 25 for $15.60 each and save 20%
Details
Details
Seamless copper lug made of 99.9% pure conductive ETP copper. One piece tongue (not sandwiched) make them more conductive than a typical copper lug. Clearly marked for wire size. Features a flared and chamfered barrel to ease application of finely stranded wire or welding cable.
Additional Info
| Part # | 38A11023 |
|---|---|
| Terminal Type | Copper Lugs |
| Package Quantity | 10 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 1/0 |
| For Stud Size | 3/8" |
| Material | Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.407" |
| Length | 1.83" |
| Width | 0.725" |
| Stock Thickness | 0.11" |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.4000 |
Reviews
Customer Reviews (1)
- Hey, you guys - you kick ass.
-
These copper lugs I bought are great; no comparison to the cheap ones that come with the amplifier kits I have bought. I tossed those the moment I opened the pack. In Canada these are expensive... it was great to see I could by a bunch for a decent price from a supplier willing to ship across the border.Value Quality Price
Doing a big-three 1/0 AWG upgrade and multi-amplifier install in my car. These are going to make it so easy and the quality....I just can't get over the quality. I am cheap by nature, purchasing these little things is generally something I worry about it being worth it but believe me when I say good job, these rock, quality is there in spades and you're 1/6 the price.
Thanks guys.
Brayden M (Posted on 4/3/2015)
Write Your Own Review
Tags
