You have no items in your shopping cart.
4 Ga. 1/4" Stud Copper Lugs
4 gauge 1/4" stud copper lugs. UL Listed and CSA certified.
Part #: 38A11010
$12.20
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 25 for $9.75 each and save 21%
Details
Details
Seamless copper lug made of 99.9% pure conductive ETP copper. One piece tongue (not sandwiched) make them more conductive than a typical copper lug. Clearly marked for wire size. Features a flared and chamfered barrel to ease application of finely stranded wire or welding cable.
Additional Info
| Part # | 38A11010 |
|---|---|
| Terminal Type | Copper Lugs |
| Package Quantity | 10 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 4 |
| For Stud Size | 1/4" |
| Material | Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.286" |
| Length | 1.5" |
| Width | 0.525" |
| Stock Thickness | 0.08" |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.1600 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
