You have no items in your shopping cart.
5 5/8"-8 1/2" Worm-Drive Hose Clamps, SAE 128
5 5/8" - 8 1/2" diameter, 1/2" width, worm-drive hose clamps, SAE 128. Stainless steel band and housing with a carbon steel 5/16" slotted hex head screw.
Part #: 21A15025
$35.20
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 10 for $28.20 each and save 20%
Details
Details
These are the most popular style of hose clamps for industrial and automotive applications. Meet SAE J1508.
Additional Info
| Part # | 21A15025 |
|---|---|
| Package Quantity | 10 |
| SAE Number | 128 |
| Diameter Range (OD) | 5 5/8" - 8 1/2" |
| Width | 1/2" |
| Hex Screw Diameter | 5/16" |
| For Hose Size (ID) | 7 1/2" - 8" |
| Weight (lbs) | 34.5600 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
