You have no items in your shopping cart.
16-14 Ga. 3-Way Terminals
Non-insulated 16-14 gauge 3-way terminals.
Part #: 11A25003
$23.50
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Monday
- Buy 10 for $18.80 each and save 20%
Details
Details
Quickly and securely connect three wires with one terminal. Constructed of three ring terminals riveted together through the stud holes.
Requires one crimp per wire.
Additional Info
| Part # | 11A25003 |
|---|---|
| Terminal Type | 3-Way |
| Package Quantity | 10 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 16-14 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.07" |
| Length | 0.86" |
| Width | 0.86" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
