You have no items in your shopping cart.
12-10 to 8 Ga. Step-Down Butt Splice Terminals
12-10 to 8 gauge step-down non-insulated butt splice terminals.
Part #: 11A42006
$10.70
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 100 for $8.54 each and save 21%
Details
Details
Have two wires you want to connect together that are not the same size? Use these step-down butt splices to accomplish the task. Insert wires on each end until they reach the built-in wire stop in the center.
Two crimps are required, one for each wire.
Additional Info
| Part # | 11A42006 |
|---|---|
| Terminal Type | Step-Down Butt Splice |
| Package Quantity | 10 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 12-8 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.147/0.171" |
| Length | 0.83" |
| Width | 0.29" |
| Stock Thickness | 0.08" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Weight (lbs) | 0.1200 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
