You have no items in your shopping cart.
0.250" Wd. Female to Two Male Quick-Disconnect Terminals Adapter
Non-insulated 0.250" width, 0.032" tab female to two male quick-disconnect terminals adapter.
Part #: 11A45006
$10.60
Package Quantity: 25
Package Quantity: 25
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 40 for $8.48 each and save 20%
Details
Details
This terminal connects two male 0.250" width, 0.032" tab quick disconnect terminals to one female 0.250" width, 0.032" tab. Male tabs are 0.065" apart.
Also known as slip-on or fast-on connectors, these quick-disconnect terminals offer the fastest way to connect and disconnect two terminations. They are also reusable. Simply slide the male terminal into the female terminal.
Additional Info
| Part # | 11A45006 |
|---|---|
| Terminal Type | Adapter |
| Package Quantity | 25 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| Material | Brass |
| Width | 0.575" |
| Stock Thickness | 0.032" |
| Tab Width | 0.250" |
| Tab Thickness | 0.032" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
