You have no items in your shopping cart.
16-14 Ga. Narrow-Profile Ring Terminals, 1/4" Stud
Non-insulated 16-14 gauge narrow-profile ring terminals, 1/4" stud.
Part #: 11A11030
$22.20
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 10 for $17.70 each and save 21%
Details
Details
While the stud size on this narrow-profile ring terminal may be the same as a standard ring terminal, the overall diameter of the head is smaller, allowing it to fit in tighter spaces.
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A11030 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 100 |
| Designation | Narrow |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 16-14 |
| For Stud Size | 1/4" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.09" |
| Length | 0.89" |
| Width | 0.47" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.3000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
