You have no items in your shopping cart.
22-18 Ga. Compact Ring Terminals, #10 Stud
Non-insulated 22-18 gauge compact ring terminals, #10 stud.
Part #: 11A11013
$44.00
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 10 for $35.20 each and save 20%
Details
Details
A shorter overall length make these ring terminals idea for tight spaces.
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A11013 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 100 |
| Designation | Compact |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 22-18 |
| For Stud Size | #10 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.07" |
| Length | 0.816" |
| Width | 0.283" |
| Stock Thickness | 0.032" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
