You have no items in your shopping cart.
22-18 Ga. Ring Terminals, #6 Stud
Non-insulated 22-18 gauge ring terminals, #6 stud.
Part #: 11A11007
$14.80
Package Quantity: 100
Package Quantity: 100
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 10 for $11.80 each and save 21%
Details
Details
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A11007 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 100 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 22-18 |
| For Stud Size | #6 |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.07" |
| Length | 0.69" |
| Width | 0.31" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
