You have no items in your shopping cart.
4/0 Ga. Ring Terminals, 3/4" Stud
Non-insulated 4/0 gauge ring terminals, 3/4" stud.
Part #: 11A11098
$45.70
Package Quantity: 5
Package Quantity: 5
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 20 for $36.60 each and save 20%
Details
Details
Requires only one crimp onto the wire.
Additional Info
| Part # | 11A11098 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 5 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 4/0 |
| For Stud Size | 3/4" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.645" |
| Length | 2.75" |
| Width | 1.25" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.5500 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
