You have no items in your shopping cart.
6 Ga. Ring Terminals, 1/4" Stud
Non-insulated 6 gauge ring terminals, 1/4" stud.
Part #: 11A11056
$6.17
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 50 for $4.93 each and save 21%
Details
Details
12-10 Ga. Insulated Hook Terminals #8 Stud
Additional Info
| Part # | 11A11056 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 10 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 6 |
| For Stud Size | 1/4" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.25" |
| Length | 1.14" |
| Width | 0.47" |
| Stock Thickness | 0.05" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.1200 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
