You have no items in your shopping cart.
8 Ga. Ring Terminals, 5/16" Stud
Non-insulated 8 gauge ring terminals, 5/16" stud.
Part #: 11A11053
$11.50
Package Quantity: 25
Package Quantity: 25
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 20 for $9.20 each and save 21%
Details
Details
16-14 Ga. Nylon-Insulated Block Fork Terminals #6 Stud
Additional Info
| Part # | 11A11053 |
|---|---|
| Terminal Type | Ring |
| Package Quantity | 25 |
| Insulation Type | Non-Insulated |
| Orientation | Standard Straight |
| For Wire Size | 8 |
| For Stud Size | 5/16" |
| Material | Tin Plated Copper |
| Inside Barrel Dia. | 0.175" |
| Length | 1.06" |
| Width | 0.59" |
| Stock Thickness | 0.05" |
| Max Temp | 347° F |
| Max Voltage | 600 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
You may also be interested in the following product(s)
