You have no items in your shopping cart.
Press Fit Repair 660 - for Worn Parts 50 ml
Press Fit Repair 660 - for Worn Parts 50 ml
Part #: 42A13076
$56.66
Package Quantity: 1
Package Quantity: 1
Stock Status: In Stock Available to Ship Today
- Buy 5 for $45.33 each and save 20%
Details
Details
LOCTITE® Press Fit Repair 660™ is a creamy, non-running adhesive used to repair fit between parts. Also used to repair large gaps to 0.020" (.508 mm) in diameter and severely worn parts. Very rapid cure.
Additional Info
| Part # | 42A13076 |
|---|---|
| Package Quantity | 1 |
| Container Size | 50 ml |
| Color | Silver |
| Viscosity | 1,250cP |
| Thixotropy | 250,000/1,500,000cP |
| Torque lbs | 110/43 |
| Temperature Range | (-)65°F to 300°F |
| Cure Speed | Fixed in 20 minutes-Fully Cured 24 hours |
| Agency Approvals | Agriculture Canada Approved |
| Specific Gravity | 1.13 |
| Max Gap Fill | 0.020" |
| Shear Strength | 3,335 psi |
| Weight (lbs) | 1.0000 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
