You have no items in your shopping cart.
1 9/16"-2 1/2" Worm-Drive Hose Clamps, SAE 32
1 9/16" - 2 1/2" diameter, 1/2" width, worm-drive hose clamps, SAE 32. Stainless steel band and housing with a carbon steel 5/16" slotted hex head screw.
Part #: 21A15011
$11.90
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 10 for $9.52 each and save 20%
Details
Details
These are the most popular style of hose clamps for industrial and automotive applications. Meet SAE J1508.
Additional Info
| Part # | 21A15011 |
|---|---|
| Package Quantity | 10 |
| SAE Number | 32 |
| Diameter Range (OD) | 1 9/16" - 2 1/2" |
| Width | 1/2" |
| Hex Screw Diameter | 5/16" |
| For Hose Size (ID) | 1 1/2" - 2" |
| Weight (lbs) | 7.7200 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
