You have no items in your shopping cart.
2 1/16"-3" Worm-Drive Hose Clamps, SAE 40
2 1/16" - 3" diameter, 1/2" width, worm-drive hose clamps, SAE 40. Stainless steel band and housing with a carbon steel 5/16" slotted hex head screw.
Part #: 21A15013
$17.10
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Tomorrow
- Buy 10 for $13.70 each and save 20%
Details
Details
These are the most popular style of hose clamps for industrial and automotive applications. Meet SAE J1508.
Additional Info
| Part # | 21A15013 |
|---|---|
| Package Quantity | 10 |
| SAE Number | 40 |
| Diameter Range (OD) | 2 1/16" - 3" |
| Width | 1/2" |
| Hex Screw Diameter | 5/16" |
| For Hose Size (ID) | 2" - 2 1/2" |
| Weight (lbs) | 16.8500 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
