You have no items in your shopping cart.
3 1/8"-6" Worm-Drive Hose Clamps, SAE 88
3 1/8" - 6" diameter, 1/2" width, worm-drive hose clamps, SAE 88. Stainless steel band and housing with a carbon steel 5/16" slotted hex head screw.
Part #: 21A15022
$27.50
Package Quantity: 10
Package Quantity: 10
Stock Status: In Stock Available to Ship Monday
- Buy 10 for $22.00 each and save 20%
Details
Details
These are the most popular style of hose clamps for industrial and automotive applications. Meet SAE J1508.
Additional Info
| Part # | 21A15022 |
|---|---|
| Package Quantity | 10 |
| SAE Number | 88 |
| Diameter Range (OD) | 3 1/8" - 6" |
| Width | 1/2" |
| Hex Screw Diameter | 5/16" |
| For Hose Size (ID) | 5" - 5 1/2" |
| Weight (lbs) | 27.0300 |
Reviews
Write Your Own Review
Tags
